“Artykuł sponsorowany”
Obecnie wszystkie przedsiębiorstwa funkcjonują na podstawie różnorodnych umów z kontrahentami, partnerami czy pracownikami. Dlatego nie ma wątpliwości, że każdy z nas choć raz stanął przed koniecznością rozwiązania sporu sądowego lub zawarcia umowy w sposób gwarantujący jego interesy.
Ugoda sądowa to forma rozstrzygania sporów, która często pomija kosztowne i czasochłonne przewody sądowe. Zamiast tego, strony konfliktu próbują osiągnąć porozumienie, przy wsparciu swoich adwokatów.
Na podstawie naszego doświadczenia przedstawiamy w jakiej sytuacji warto wybrać ugody sądowe. Często to najlepszy wybór – jednak czy zawsze? Kto opłaca koszty ugody sądowej? Na pytania odpowie Kancelaria Adwokacka “Adwokaci Reck” z Katowic. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.
Ugoda sądowa
Wyrażenie zgody na zawarcie ugody, a więc i na zakończenie postępowania jest na przełomie ostatnich lat niewątpliwie jednym z najbardziej pożądanych rozwiązań biorąc pod rozwagę interes stron postępowania oraz względy ekonomiki procesowej.
Dlaczego warto skorzystać z tej alternatywnej metody rozwiązywania sporów?
Co istotne, zakończenie postępowania cywilnego zawarciem ugody pozwala uniknąć długiego procesu sądowego dlatego warto zastanowić się nad możliwością wypracowania wspólnego porozumienia.
Na czym polega ugoda sądowa ?
Na czym polega ugoda sądowa? Otóż, ugoda sądowa polega na wzajemnych ustępstwach w zakresie istniejącego między stronami spornego i niepewnego stosunku prawnego. Ugoda sądowa zawiera porozumienie, które zmierza do wywołania określonych skutków prawnych. Istotą każdej ugody jest kompromis! Wynik procesu sądowego charakteryzuje się niepewnością, ugoda eliminuje to ryzyko, ponieważ strony same ustalają warunki rozstrzygnięcia.
Podkreślić należy, że ugodę sądową można zawrzeć w dowolnym momencie postępowania, co w rezultacie prowadzi do jego umorzenia. Osnowa ugody sądowej stanowi część protokołu rozprawy i stwierdzona zostanie podpisami stron lub ich przedstawicieli. Zawarcie ugody sądowej kończy postępowanie w sprawie.
Co dalej po ugodzie sądowej? Kluczowym jest, iż ugoda sądowa stanowi tytuł egzekucyjny, a po nadaniu jej klauzuli wykonalności jest tytułem wykonawczym, umożliwiającym wszczęcie postępowania egzekucyjnego w przypadku niedotrzymania warunków ugody.
Kiedy nie warto wybierać ugody sądowej?
W przypadku, gdy jedna ze stron ma odpowiednie podstawy prawne oraz spodziewamy się znaczących korzyści finansowych. Wtedy osoby często decydują się na spór sądowy, mimo ewentualnych kosztów i czasochłonnej procedury.
Koszty sądowe w przypadku zawarcia ugody
Art. 79 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych w sposób bezpośredni wskazuję, że ustawodawca premiuje ugodowe rozwiązania sporu nakładając na sąd obowiązek zwrotu całości lub odpowiedniej części opłaty sądowej. Wysokość zwracanej opłaty determinuje stadium toczącego się postępowania, a także przyczyny cofnięcia pisma, które zainicjowało przedmiotowe postępowanie. Nie zapominajmy jednak, że roszczenie o zwrot opłaty ulega przedawnieniu z upływem 3 lat – od dnia powstania tego roszczenia..
Kto ponosi koszty postępowania jeżeli strony zawarły ugodę?
Zgodnie z dyspozycją art. 104 KPC w przypadku braku odmiennych postanowień – koszty procesu, w którym zawarto ugodę znoszą się wzajemnie. Co to oznacza? Otóż każda ze stron postępowania sama poniesie koszty związane ze swoim udziałem w sprawie.
Czy ugoda zawarta przed sądem ma cechy res iudicata? Ugoda zawarta przed sądem nie korzysta z cechy res iudicata. Ugoda korzysta z tzw. powagi rzeczy ugodzonej (res transacta). Co oznacza, że wniesienie powództwa w sprawie zakończonej ugodą powinno podlegać oddaleniu.
Niemniej, ugoda sądowa może wiązać się z pewnymi ryzykami, które strony winny uwzględnić przed jej zawarciem. Ugoda sądowa oznacza osiągnięcie kompromisu, co może oznaczać, że żadna ze stron nie uzyskuje pełnego zadowolenia.
Reasumując, ugoda sądowa na wiele zalet – często stosowana w celu uniknięcia długotrwałego i kosztownego procesu sądowego. Warto jednak dokładnie przemyśleć i zbadać warunki ugody.
.