Dobrowolne umorzenie udziałów w spółce z o.o. w S24
Dobrowolne umorzenie udziałów w spółce z o.o. polega na nabyciu udziałów spółki od wspólnika spółki przez samą spółkę. Spółka nabywa udziały od wspólnika celem dalszego ich umorzenia.
WAŻNE!
Dobrowolne umorzenie udziałów w spółce z o.o., może mieć miejsce wyłączenie za zgodą wspólnika tejże spółki którego udziały będą umarzanie. Wyrażona zgoda musi również zawierać informacje co do wysokości wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi w zamian za umorzenie jego udziałów. W przypadku dobrowolnego umorzenia udziałów wspólnik może oczywiście wyrazić zgodę na nieodpłatne umorzenie udziałów.
Umorzenie dobrowolne udziałów, dla swej skuteczności wymaga podjęcia stosownej uchwały zgromadzenia wspólników zgodnie z przepisami wynikającymi z kodeksu spółek handlowych oraz umowy spółki.
Następnie należy zawrzeć pomiędzy spółką, a wspólnikiem, którego udziały ulegają umorzeniu, umowy nabycia udziałów przez spółkę.
- umowa sprzedaży udziałów, jeśli umorzenie następuje za wynagrodzeniem lub
- umowa darowizny, jeśli za umarzane udziały wspólnik spółki nie otrzyma wynagrodzenia.
Z chwilą zawarcia w/w umowy, rola dotychczasowego wspólnika w procedurze umorzenia udziałów dobiega końca.
Kolejne kroki wykonywać będzie spółka. Kroki te zależne będą od tego, czy umorzenie udziałów wiąże się z obniżeniem kapitału zakładowego, czy następuje z czystego zysku spółki.
Jeżeli następuje obniżenie kapitału zakładowego niezbędne jest przeprowadzenie obniżenia kapitału zakładowego. Umorzenie udziałów skutkować będzie dopiero po zarejestrowaniu obniżenia kapitału zakładowego.
Jeżeli umorzenie następuje z czystego zysku, niezbędne jest dokonanie odpowiedniego wpisu w księdze udziałów, a następnie zgłoszenie do sądu rejestrowego (KRS) aktualnej listy wspólników wraz z ilością i wartością nominalną przysługujących im udziałów.
Jak dokonać dobrowolnego umorzenia udziałów przez S24?
Poniżej przedstawiono wygląd formularza, za pomocą którego należy zgłosić dobrowolne umorzenie udziałów sp z o.o.
Pola oznaczone gwiazdką są wymagane i muszą zostać uzupełnione.
Wpisany numer uchwały musi być zgodny z numeracją prowadzoną przez Podmiot.
Pole do wpisania daty podjęcia uchwały jest w tym momencie wyłączone. Zostanie uzupełnione automatycznie po podpisaniu uchwały.
Przy wybieraniu wspólnika spółki, można skorzystać z informacji znajdujących się w profilu spółki i wybrać wspólnika z listy, która ukarze się po kliknięciu opcji WYBIERZ WSPÓLNIKA lub wpisać ręcznie wybierając rodzaj wspólnika – osoba fizyczna, – osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej.
Kolejnym krokiem jest przejście do zakładki PODPISY. Podpisywanie dokumentu odbywa się tak samo jak w przypadku dokumentów rejestrowych np: Lista wspólników – należy dodać osobę podpisującą.
Po podpisaniu dokument pojawi się w zakładce DOKUMENTY ze statusem DOKUMENT PODPISANY.