Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro jest zdania iż najwyższy czas ukarać zarządzających spółkami, którzy lekceważą obowiązki sprawozdawcze.
Jeśli dana spółka powinna składać roczne sprawozdania finansowe lecz tego nie czyni, trzeba wyciągać stosowne konsekwencje nie tylko wobec tego podmiotu, lecz także wobec kierujących nim członków zarządów. Nakładać na nich grzywny lub skazywać na kary ograniczenia wolności.
Z danych eKRS.pl wynika, iż za 2014 r. sprawozdania finansowe złożyło ledwie 149 tys. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością spośród 260 tys. zobowiązanych.
Przez lata sądy rejestrowe tylko nakłaniały do składania sprawozdań finansowych nakładając kary finansowe dla spółek. Jednak taka procedura nie przynosiła spodziewanych efektów, ponieważ znaczna cześć podmiotów godziła się na przyjmowanie sankcji tylko po to, aby ukryć swoje finanse przed swoimi kontrahentami czy klientami, zatajając np: problemy finansowe.
Obecnie sprawa ma się już inaczej. W związku z tym iż zgodnie z ustawą o rachunkowości, niezłożenie sprawozdania finansowego jest przestępstwem sądy zaczęły zawiadamiać prokuraturę
Warto podkreślić, iż sama kara w postaci grzywny dla członków zarządu, faktycznie mogłaby nie przynosić jakiejś rewolucji w postaci nagłego składania SF, to wizja że po stwierdzeniu przez sąd, iż popełnili oni przestępstwo, a więc będą już osobami karanymi, znacząco może wpłynąć na polepszenie „ściągalności” sprawozdań finansowych
Jak zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości, niebawem wprowadzony zostanie obowiązek składania sprawozdań przez system informatyczny. Wówczas w przypadku opóźnienia w złożeniu SF sąd rejestrowy będzie mógł skierować do podmiotu wezwanie w formie elektronicznej. Jeśli podmiot nie zareaguje na wezwanie w ciągu 7 dni , sprawa trafi do prokuratury.
1 Komentarz
zet
16 lutego, 2017 at 1:23 pmSpółki z ograniczoną odpowiedzialnością przysparzają mnóstwa problemów a najbardziej irytują upadłości zatwierdzane przez sądy kiedy to później okazuje się że Kowalski – przedsiębiorca ani grosza nie odzyska. A przepis o karze za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości istnieje tylko teoretycznie.