“Artykuł sponsorowany”
Wpadnięcie w spiralę zadłużenia
Każdemu może zdarzyć się zapomnieć o terminie płatności. Jeśli jednak regularnie nie spłacasz swoich zobowiązań w terminie, możesz wpaść w spiralę zadłużenia. W tym przypadku wierzytelności są spłacane poprzez zaciąganie kolejnych obciążeń.
Spirala zadłużenia to bardzo niebezpieczne zjawisko. Im dłużej będzie trwać, tym trudniej będzie wyrwać się z problemów i przywrócić płynność finansową.
Utrata wiarygodności wśród kontrahentów
Niespłacanie długów prowadzi do utraty wiarygodności wśród kontrahentów. W środowisku informacje na temat nierzetelnych partnerów rozchodzą się bardzo szybko. Dopuszczając się opóźnień w płatności, ryzykujesz trudnościami w znalezieniu przedsiębiorstw, które będą chciały z Tobą podjąć współpracę.
Sytuacja pogorszy się dodatkowo, jeśli trafisz do bazy dłużników. W tym przypadku każdy, kto będzie rozważać rozpoczęcie z Tobą interesów, bez problemu zweryfikuje w internecie Twoją wiarygodność.
Windykacja
Wierzyciel, który nie otrzymał zapłaty w terminie, może podjąć działania zmierzające do odzyskania należności. Jeśli nie chce zajmować się kontaktowaniem z dłużnikiem, ma prawo skierować sprawę do firmy windykacyjnej.
Już tylko wysłanie wezwania do zapłaty to dla Ciebie dodatkowe koszty. Te wzrosną, gdy w ramach windykacji zostaną podjęte kolejne kroki, takie jak np. wizyta windykatora. Do wydatków związanych z odzyskiwaniem należności trzeba doliczyć również odsetki ustawowe za opóźnienie.
W ten sposób zadłużenie z każdym dniem rośnie. Jeśli zdecydujesz się zignorować wierzytelność, może to być dla Ciebie bardzo kosztowne.
Jeśli otrzymałeś wezwanie do zapłaty od firmy windykacyjnej, nie ignoruj go. Sprawdź na stronie https://kaczmarski.pl/dluznicy, co najlepiej zrobić w takiej sytuacji.
Pozew sądowy
Dalszy wzrost kosztów odzyskiwania należności ma miejsce wtedy, gdy sprawa zostanie skierowana na drogę postępowania sądowego. Jeśli wierzyciel wygra sprawę, jako dłużnik będziesz musiał ponieść ciężar opłaty sądowej od pozwu i ewentualne koszty zastępstwa procesowego. W orzeczeniu zostaną też prawdopodobnie zasądzone odsetki.
Egzekucja komornicza
Po wydaniu orzeczenia kończącego w sprawie o zapłatę jako dłużnik masz określony czas na jego wykonanie. Gdy nie spełnisz go dobrowolnie, wierzyciel może wszcząć postępowanie egzekucyjne. W efekcie komornik dokona czynności, które mają zapewnić zaspokojenie wierzyciela, w tym np. dokona zajęcia twoich rachunków bankowych.
Warto pamiętać, że wszczęcie postępowania egzekucyjnego to dla ciebie jako dłużnika kolejne koszty. Komornik ściągnie również kwotę opłaty egzekucyjnej oraz wydatków poniesionych w toku prowadzenia sprawy.
Jak widać, konsekwencje niespłacania długów są poważne. Z tego powodu warto dbać o terminowość, a jeśli dojdzie do opóźnienia – niezwłocznie skontaktować się z wierzycielem w celu wyjaśnienia sytuacji.
“Artykuł sponsorowany”