Sprawozdanie finansowe składa się co do zasady z bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej.
Elementami sprawozdania finansowego są:- bilans;
- rachunek zysków i strat;
- informacja dodatkowa, która obejmuje wprowadzenie do sprawozdania finansowego
Każda firma, która musi przygotować sprawozdanie finansowe, musi je złożyć nie tylko w Krajowym Rejestrze Sądowym, ale również we właściwym urzędzie skarbowym. Jeśli taki obowiązek nie będzie spełniony, przedsiębiorcę czekają konsekwencje karne.
Do rejestru KRS składane jest:
- roczne sprawozdanie finansowe;
- opinia biegłego rewidenta w sytuacji, gdy sprawozdanie podlegało badaniu;
- odpis uchwały albo postanowienia, które mówią o tym, że roczne sprawozdanie jest zatwierdzone. Jednocześnie informujemy o podziale zysku lub pokryciu straty.
- zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym,
- zestawienie zmian w aktywach netto
- rachunek przepływów pieniężnych,
- zestawienie lokat,
- zestawienie informacji dodatkowych.
Wszystkie te dokumenty sporządza się w języku polskim i w walucie polskiej. Począwszy od 1 października 2018 r. sprawozdania finansowe e-sprawozdania) muszą być sporządzane w formie elektronicznej oraz podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
W przypadku spółek kapitałowych, komandytowo-akcyjnych, towarzystw ubezpieczeń wzajemnych, spółdzielni oraz przedsiębiorstw państwowych trzeba też przekazać sprawozdanie z działalności.
Sprawozdanie z działalności jest osobnym dokumentem. Informuje ono o stanie majątku firmy, a także jej sytuacji finansowej. Pozwala to ocenić działalność w poprzednich latach i zaplanować przyszłe działania. Sprawozdanie musi zawierać informację o ryzykach i zagrożeniach. Chodzi tu szczególnie o wszystko to, co może wpływać na podmiotu.