fb

Yearly Archives: 2024

Warunki upadłości konsumenckiej

“Artykuł sponsorowany”

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka jest instytucją prawa, która pozwala osobom nie będącym w stanie spłacić swoich długów uzyskania oddłużenia. Jest to procedura inicjowana wnioskiem o ogłoszenie upadłości, kierowanym do sądu. Warto jednak mieć na uwadze, że aby skorzystać z tej opcji, koniecznym jest spełnienie określonych prawem warunków.

Warunki ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Przepisy Prawa upadłościowego wskazują na cztery warunki, które trzeba spełnić, aby móc ogłosić upadłość konsumencką. Po pierwsze, instytucja ta może być wykorzystana wyłącznie przez osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej. Po drugie, żeby wszcząć procedurę, trzeba być niewypłacalnym od co najmniej 3 miesięcy. Po trzecie, przepisy określają konieczność posiadania tak zwanego centrum życiowego lub majątku w Polsce. Ten warunek można wypełnić na kilka różnych sposobów – mieć dom czy mieszkanie lub inne miejsce, do którego wraca się cyklicznie, w kraju lub mieć w Polsce najbliższą rodzinę. Opcją jest też zlokalizowanie majątku lub źródła dochodu na terenie naszego kraju. Ostatnim warunkiem jest korzystanie z upadłości konsumenckiej nie częściej niż raz na 10 lat.

Warto tu wspomnieć, że jeśli w ciągu ostatnich 10 lat dłużnik uzyskał ogłoszenie upadłości lub dopuścił się krzywdy wobec wierzycieli lub też z jego winy umorzone zostało toczące się przeciwko niemy postępowanie upadłościowe lub sąd odrzucił plan spłaty wierzycieli – sąd może odrzucić wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej lub umorzyć postępowanie.

Więcej na ten temat przeczytać można pod linkiem https://upadlosckonsumenta24.pl/upadlosc-konsumencka-warunki/.

Co jeśli osoba fizyczna doprowadziła do bankructwa z własnej winy?

Wiele osób zastanawia się, czy istnieje możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej jeśli bankructwo jest winą dłużnika. W 2020 roku wprowadzono przepisy, które pozwalają złożyć w takiej sytuacji wniosek, ponieważ sąd na tym etapie nie bada przyczyn niewypłacalności. Jednakże, w toku postępowania weryfikowane są powody złożenia wniosku. Jeśli sąd uzna, że za niewypłacalność winę ponosi dłużnik ma różne opcje – może na przykład odrzucić plan spłaty lub wydłużyć czas spłaty aż do 7 lat. Inaczej mogą być rozważane sytuacje, w których niewypłacalność nastąpiła na skutek lekkomyślności, inaczej te związane na przykład z ciężką chorobą.

Upadłość konsumencka a brak majątku

Częste są sytuacje, kiedy osoba niewypłacalna nie posiada majątku i nie ma dochodów. Przyczynami mogą być tu między innymi kalectwo czy ciężka choroba. Co wtedy? W dalszym ciągu można starać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Sąd może na przykład zdecydować o umorzeniu zadłużenia bez planu spłaty lub też umorzyć długi warunkowo. W przypadku warunkowego umorzenia długów, jeśli sytuacja materialna upadłego ulegnie poprawie w ciągu 5 lat od dnia uprawomocnienia się postanowienia o ogłoszeniu upadłości, sąd może ustalić plan spłaty. Wszystko jednak zależne będzie od faktycznych możliwości upadłego.

Żeby zapoznać się dokładnie z upadłością konsumencką i sprawdzić jak uzyskać pomoc w tym zakresie, warto odwiedzić stronę https://upadlosckonsumenta24.pl. Warto przedyskutować swoją sytuację ze specjalizującym się w tym temacie prawnikiem. Upadłość konsumencka ma poważne konsekwencje dla codziennego funkcjonowania dłużnika, ale bywa jedyną szansą, aby w końcu – zacząć na nowo.

Kategoria : sponsorowane


Czy odpis aktualny z KRS jest zawsze wystarczający❓️

W dniu 21 listopada 2024 roku na portalu Prawo.pl opublikowano artykuł poruszający istotne zagadnienie dotyczące aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) oraz znaczenia daty jego wydania w kontekście wykazywania umocowania osób reprezentujących spółki. Sprawa ta zyskała na znaczeniu w związku z orzeczeniem sądu administracyjnego, które wskazało, że sam odpis aktualny nie zawsze jest wystarczającym dokumentem.

Poniżej przyjrzymy się szerzej tej kwestii, analizując różnice między odpisem aktualnym i pełnym, a także zastanowimy się, jakie dokumenty mogą być niezbędne w określonych sytuacjach.

„Zobacz więcej”

Tagi :

Kategoria : aktualności , pomoce


Gwarancje

Gwarancje eKRS.pl

Osoby korzystające z systemu eKRS.pl są chronione instytucją tzw. domniemanej prawdziwości zapisów w rejestrze.

W związku z tym, nawet jeżeli w praktyce okaże się, że sytuacja danego podmiotu jest inna niż ujawniona w KRS, czynności dokonywane przez osobę/podmiot, który pobrał informacje z rejestru będą oceniane z perspektywy stanu opisanego w rejestrze.

„Zobacz więcej”

Kategoria : o eKRS.pl


Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych – co to i po co ?

Co to jest CRBR Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (w skrócie: CRBR) jest publicznym rejestrem prowadzonym przez Ministra Finansów. W rejestrze przedstawiane są informacje o beneficjentach rzeczywistych, czyli o osobach fizycznych, które sprawują bezpośrednią kontrolę nad podmiotami prawa handlowego.

„Zobacz więcej”


KRS Rzeszów

Krajowy Rejestr Sądowy w Rzeszowie

XII Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

35-303 Rzeszów,
ul. Kustronia 4

„Zobacz więcej”

KRS Poznań

Krajowy Rejestr Sądowy w Poznaniu

VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego

61-745 Poznań
Al. Marcinkowskiego 32

„Zobacz więcej”

KRS Opole

Krajowy Rejestr Sądowy w Opolu

VIII Wydział Gospodarczy – Krajowego Rejestru Sądowego

45-359 Opole
ul. Plebiscytowa 3a.

„Zobacz więcej”

KRS Olsztyn

Krajowy Rejestr Sądowy w Olsztynie

VIII Wydział Gospodarczy – KRS

Partyzantów 70,
10-523 Olsztyn

„Zobacz więcej”

KRS Łódź

Krajowy Rejestr Sądowy w Łodzi

XX Wydział Gospodarczy – Krajowego Rejestru Sądowego

l. Pomorska 37 90-203 Łódź

„Zobacz więcej”

KRS Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy w Krakowie

Wszelkie dokumenty z KRS, takie jak odpisy, wyciągi zaświadczenia, możesz pobrać Online, bez potrzeby udawania się osobiście do Sądu.
Możesz również skorzystać z Czytelni akt KRS OnLine. Wpisz poniżej numer KRS i kliknij w odpowiedni link a zostaniesz przekierowany w odpowiednie miejsce w serwisie eKRS.pl

„Zobacz więcej”